THE BEGINNING OF APRICOT FLOWERING IN SR SERBIA AS AN INDICATOR OF THE OCCURRENCE OF CERTAIN METEOROLOGICAL CONDITIONS
Da bi se utvrdile zakonitosti ove zavisnosti na podrucju SR Srbije, tj. u klimatskim uslovima koji ovde vladaju, pristupilo se, pored postojece osnovne mreze, organizovanju specijalne mreze fenoloških osmatrackih punktova.
Naime, od 1951. godine postoji i radi osnovna mreza fenoloških stanica, kojih u SR Srbiji ima oko 90, a na teritoriji SFR Jugoslavije oko 460. Medutirn, raspored ovih stanica, kako u pogledu nadmorskih visina, tako i po pojedinim republikama, prilicno je neujednacen.
Tako je, na primer, odnos broja fenoloških stanica prema površini pojedinih republika najpovoljniji u SR Sloveniji (1 stanica na 155 km2), a najnepovoljniji u SR Srbiji (1 stanica na 995 km2).
U pogledu rasporeda i broja fenoloških stanica prema nadmorskim visinama odredenih podrucja, u predelima do 300 m nadmorske visine ima ukupno oko 250 stanica, dok u predelima od 300 do 1.400 m nadmorske visine ima svega oko 210 stanica. Ovakav odnos ne odgovara odnosu površina na odgovarajucim visinama, a narocito kada se uzme u obzir veca promenljivost datuma nastupanja fenoloskih pojava u predelima vece visine, tj. jace izrazenog reljefa.
Prilikom korišcenja podataka fenoloških višegodišnjih nizova osmatranja konstatovalo se da je cesto bilo prekida u osmatranju odredenih faza razvica, što je, svakako, posledica vcoma obimnog programa osmatranja u osnovnoj mrezi fenoloških stanica (96 objekata sa 608 fenoloških pojava — faza razvica koje treba registrovati).
Iz svih navedenih razloga, a u zelji da se dobija kompletnija fenološka dokumentacija, tj. homogeni nizovi makar i manjeg broja faza, pristupilo se organizovanju pomenute mreze dopunskih fenoloških punktova koja se odlikuje velikom gustinom (oko 900 stanica u SR Srbiji), ali je zato program sveden na najmanji broj objekata.
S obzirom na to što su od svih poljoprivrednih kultura vocke najpogodnije za fenološka proucavanja, jer omogucavaju na istim objektima i pod
DOI: 10.17660/ActaHortic.1968.11.49
https://doi.org/10.17660/ActaHortic.1968.11.49